Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

גישות טיפוליות באימפולס

גישות טיפוליות באימפולס

פסיכותרפיה מתייחסת למגוון של טכניקות וגישות המשמשות כדי לעזור לאנשים להתגבר על בעיות נפשיות ולשפר את רווחתם הכללית. ישנן מספר גישות שונות לפסיכותרפיה, שלכל אחת מהן מערכת העקרונות והטכניקות הייחודית שלה. באימפולס אנחנו מעודדים מגוון של שיטות וגישות, מתוך הכרה בכך שלאנשים שונים בתקופות חיים שונות יש צרכים שונים ויש יתרונות לגישות טיפוליןת שונות. הראייה ההוליסטית מעודדת מגוון, מתוך הבנה שיש בתוכנו חלקים מגוונים, שלכל אחד מהם נדרש מענה שונה.

מצורפת כאן סקירה קצרה של גישות טיפוליות שונות. רוב המטפלים שלנו משלבים בין שתי גישות ויותר ומתאימים את הגישה לצורך של התהליך הטיפולי הנוכחי:

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

CBT היא שיטת טיפול המתמקדת בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגויות שליליות. גישה זו מבוססת על הרעיון שהמחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלנו קשורות זה בזה, ושעל ידי שינוי המחשבות וההתנהגויות שלנו, נוכל לשפר את בריאותנו הנפשית. בטיפול CBT ייעשה שימוש בשיחה שמתמקדת  בהבניית מבנה קוגניטיבי חדש, בניסויים התנהגותיים ובטיפול בחשיפה.

טיפול פסיכודינמי

טיפול פסיכודינמי היא שיטת טיפול המתמקדת בחקר מחשבות ורגשות לא מודעים. גישה זו מבוססת על הרעיון שההתנהגות שלנו מעוצבת על ידי הלא מודע, ושהקשיים שלנו נובעים מקונפליקטים לא מודעים. על ידי העלאת קונפליקטים אלו אל פני השטח, נוכל לקבל תובנה לגבי ההתנהגות שלנו ולשפר את בריאותנו הנפשית. בטיפול פסיכודינמי יינתן דגש על אסוציאציה חופשית, ניתוח חלומות והבנת מערכת היחסים בין המטפל למטופל (יחסי העברה).

טיפול הומניסטי

בטיפול הומניסטי שמים דגש על צמיחה אישית ומימוש עצמי ברוח הפסיכולוגיה החיובית. גישה זו מבוססת על הרעיון שלפרטים יש יכולת למודעות עצמית ולשיפור עצמי, וכי תפקידו של המטפל הוא לתמוך ולהקל על תהליך זה. טיפול הומניסטי מבוסס על נוכחות אמפתית, התייחסות חיובית ללא תנאי והקשבה פעילה.

טיפול בקבלה ומחויבות (ACT)

ACT היא שיטת טיפול שמתמקדת בקבלת מחשבות ורגשות קשים, במקום לנסות לשלוט או לחסל אותם. גישה זו מבוססת על הרעיון שקבלת המחשבות והרגשות שלנו, תקדם אותנו אל עבר פעולה שמבוססת על המטרות והערכים שלנו. ב-ACT עושים שימוש במיינדפולנס, בהבהרת ערכים ובניסויים התנהגותיים וניתוח משותף שלהם.

טיפול התנהגותי דיאלקטי (DBT)

DBT היא שיטת טיפול המשלבת טכניקות קוגניטיביות-התנהגותיות ומיינדפולנס כדי לעזור לאנשים לווסת את רגשותיהם ולהתמודד עם מצוקה. גישה זו מבוססת על הרעיון שבעיות נפשיות משולבות לעתים קרובות עם חוסר ויסות רגשי. על ידי פיתוח מיומנויות מודעות ווויסות רגשות, ניתן לשפר את הבריאות הנפשית. טיפול DBT יתמקד בפיתוח מודעות, סובלנות למצוקה וויסות רגשות באמצעות כלים של מיינדפולנס ושיחה.

גישות הוליסטיות לפסיכותרפיה 

גישות הוליסטיות לפסיכותרפיה שואפות לתת מענה לאדם השלם - נפש, גוף ורוח - ולא רק לסימפטומים של בעיה ספציפית בבריאות הנפש. גישות אלו משלבות אלמנטים של פסיכותרפיה מסורתית כמו התבססות על קשר מיטיב בין מטפל למטופל, עם אלמנטים מעולמות הגוף והרוח כמו מיינדפולנס, תנועה ונשימה.

להלן כמה דוגמאות לגישות הוליסטיות לפסיכותרפיה:

טיפול קוגניטיבי מבוסס מיינדפולנס (MBCT)

MBCT היא שיטת טיפול המשלבת טיפול קוגניטיבי-התנהגותי עם שיטות מדיטציית מיינדפולנס. המטרה של MBCT היא לעזור לאנשים להיות מודעים יותר למחשבות ולרגשות שלהם, ולפתח מיומנויות לניהול מחשבות ורגשות קשים. MBCT נמצא כיעיל בטיפול בדיכאון, חרדה ובעיות נפשיות אחרות.

פסיכותרפיה גופנית

פסיכותרפיה גופנית היא גישה הוליסטית המדגישה את הקשר בין נפש לגוף. גישה זו מכירה בכך שבעיות רגשיות ופסיכולוגיות יכולות להתבטא כתסמינים פיזיים בגוף, ומטרתה לטפל בבעיות אלו באמצעות טכניקות ממוקדות הגוף כגון תנועה, עבודת נשימה ומגע. פסיכותרפיה גופנית נמצאה יעילה בטיפול בטראומה, חרדה ובעיות נפשיות אחרות.

פסיכותרפיה טרנס-פרונלית

פסיכותרפיה טרנס-פרסונלית היא גישה הוליסטית המשלבת חוויות רוחניות וטרנסצנדנטיות בתהליך הטיפולי. גישה זו מכירה בכך שליחידים יש מימד רוחני בחייהם, וכי מימד זה יכול למלא תפקיד חשוב בריפוי וצמיחה אישית. פסיכותרפיה טרנספרסונלית משלבת אלמנטים של מדיטציה, ויזואליזציה ותרגולים רוחניים אחרים בטיפול רגיל בשיחה.

אנו באימפולס דוגלים בפסיכותרפיה הוליסטית ואינטגרטיבית, כך שכל המטפלים שלנו פתוחים ללמוד ולשלב מספר גישות על מנת להתייחס לכל רבדי החיים של המטופלים ולתת מענה מולב ורחב ככל הניתן לצורך ריפוי, התפתחות וצמיחה.

תוכלו לשאול את המטפל שלכם באיזו גישה הוא עובד, מה הוא למד ואיך זה יתמוך בתהליך אותו אתם מבקשים. בברכה לטיפול קשוב ומוצלח.

Journal

כתובות נוספות

לכל הכתבות
מערכת ההתקשרות בחיים ובטיפול

מערכת ההתקשרות בחיים ובטיפול

תיאוריית ההתקשרות היא תיאוריה פסיכולוגית שמסבירה כיצד מערכות יחסים מוקדמות בין תינוקות למטפלים שלהם יכולים לעצב התפתחות של מערכות יחסים ותכונות אישיות מאוחרות יותר. התיאוריה הוצגה לראשונה על ידי ג'ון בולבי בשנות ה-50 ומאז הפכה למושג משפיע בתחום הפסיכולוגיה והפסיכותרפיה.
טראומה וטיפול

טראומה וטיפול

ישראל היא מדינה שחוותה טראומה משמעותית לאורך השנים עקב אירועים היסטוריים, פוליטיים וחברתיים שונים. כתוצאה מכך, נושא הטראומה והפוסט טראומה הוא נושא חשוב בישראל, ואנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש פועלים ללא הרף לתת מענה לצרכים של אלו שנפגעו.
רב- תרבותיות בטיפול

רב- תרבותיות בטיפול

רב-תרבותיות היא מושג חשוב יותר ויותר בפסיכותרפיה. ככל שהעולם נעשה מגוון ומקושר יותר, מטפלים צריכים להיות מודעים לרקע התרבותי של הלקוחות שלהם ולדרכים שבהן תרבות יכולה להשפיע על תהליכים פסיכולוגיים. רב תרבותיות בפסיכותרפיה כוללת התחשבות ברקע התרבותי של הלקוח ושילובו בתהליך הטיפולי.
מיינדפולנס במרחב הטיפולי

מיינדפולנס במרחב הטיפולי

מיינדפולנס הפכה בשנים האחרונות לטכניקה פופולרית בפסיכותרפיה, עם ראיות הולכות וגדלות התומכות ביעילותה בטיפול במגוון מצבים נפשיים. במאמר זה נחקור מהו מיינדפולנס, כיצד ניתן להשתמש בו בפסיכותרפיה, והיתרונות שלו עבור מטופלים.
גישות טיפוליות באימפולס

גישות טיפוליות באימפולס

פסיכותרפיה מתייחסת למגוון של טכניקות וגישות המשמשות כדי לעזור לאנשים להתגבר על בעיות נפשיות ולשפר את רווחתם הכללית. ישנן מספר גישות שונות לפסיכותרפיה, שלכל אחת מהן מערכת העקרונות והטכניקות הייחודית שלה. באימפולס אנחנו מעודדים מגוון של שיטות וגישות, מתוך הכרה בכך שלאנשים שונים בתקופות חיים שונות יש צרכים שמשתנים. הראייה ההוליסטית מעודדת מגוון, כי יש בתוכנו חלקים מגוונים, שלכל אחד מהם נדרש מענה שונה.
אתיקה בטיפול

אתיקה בטיפול

פסיכותרפיה ופסיכיאטריה, כמו כל צורת טיפול רפואי, נפשי או התפתחותי, פועלת על פי עקרונות שמטרתם להבטיח את בטחונם ורווחתם של מקבלי השירות, או המטופלים בו.
אינטגרציה פסיכדלית

אינטגרציה פסיכדלית

אינטגרציה משמעותה חיבור בין החלקים השונים בנפש האדם, וכן בין הרבדים שמרכיבים את חייו.
אז איך מתחילים?

מוזמנים למלא את הטופס כאן, ולקבוע שיחה בה נכיר מעט, ונתאים לך את הטיפול הנכון עבורך.