Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

אינטגרציה פסיכדלית

אינטגרציה פסיכדלית

אינטגרציה משמעותה חיבור בין החלקים השונים בנפש האדם, וכן בין הרבדים שמרכיבים את חייו. אדם חש שלם, שמח ובטוח כאשר חלקיו השונים מצויים בשיח מתמשך וער. אינטגרציה פסיכדלית היא תהליך ליווי ועיבוד נפשי, רגשי, רוחני וגופני של התנסויות עם חומרים פסיכדליים שמטרתו הפקת שיעורים ותובנות מהמסע והטמעה של אלו אל חיי היום-יום.
תהליך האיטגרציה יכול להתחיל עוד קודם להתנסות בפועל, כדי לסייע למטופל בבחינת ההיבטים המנטאליים, הרגשיים, הרוחניים, הבינאישיים והמקצועיים שהובילו לגיבוש ההחלטה. הליווי המקצועי טרם נטילת חומרים משני-תודעה מאפשר תיאום ציפיות והתייחסות לחששות, וכן מזעור הפוטנציאל לחוויה טראומטית ומשברית. תהליך האינטגרציה רלוונטי גם למי שהשתמשו בחומרים פסיכדלים בעבר, וחשים כי ברצונם לעבד את התובנות והרשמים שנוצרו בהם, בסביבה מקצועית ולא-שיפוטית, עם מומחים מנוסים ורגישים לנושא.
התנסות עם חומרים פסיכדלים יכולה לעורר חלקים רדומים או לא-נגישים בנפש. במהלך חוויות פסיכדליות מבנה ה'אני' משתנה: לפעמים הוא מתמוסס, לפעמים הוא מתרחב, ולפעמים הוא עובר טרנספורמציה, מה שמאפשר לנו להוריד הגנות, לנהל שיח קרוב עם אחרים, לפגוש חלקים טראומטיים, לעורר תחושות של משמעות, רוחניות ואפילו חוויות מיסטיות עמוקות. ולכן אנו מאמינים כי ישנה חשיבות עליונה לכך כי אלו אשר מלווים תהליכי אינטגרציה פסיכדלית יחזיקו בידע ונסיון קליני אשר מאפשר מפגש מקצועי ובטוח עם חומרים תת מודעיים בנפש. 

החוויה הפסיכדלית מאופיינת לעתים ברגש עז של התעלות, תשוקה, היסחפות ורצון לכונן שינוי בחיים. יחד עם זאת, כל שינוי מחייב קרקע יציבה ובטוחה על מנת שיוכח כמועיל בטווח הארוך. תהליך האינטגרציה מחזק ומעצים את המטופל, מסייע באפיון התובנות והמשמעויות שעלו מתוך החוויה, אך גם מביא אל קדמת הבמה את יתר המשתנים שיש לקחת בחשבון. למשל, האופן שבו שינוי עתיד להשפיע על היחסים עם הסביבה: בן או בת הזוג, התא המשפחתי והילדים, העבודה והקריירה, המצב הפיננסי וכו'. 

אינטגרציה פסיכדלית שוזרת לתוך היומיום את האיכויות, התובנות והתחושות של החוויה הפסיכדלית. כך, באופן מבוקר, ניתן לצקת אל תוך היחסים עם עצמנו, עם אחרים ועם השגרה את השיעורים שהופקו במצב התודעה המורחב.

כיצד נראה מפגש של אינטגרציה פסיכדלית? 

אינטגרציה פסיכדלית מתקיימת בקליניקה או במפגשים וירטואלים אחד-על-אחד, בדיוק כמו מפגשי פסיכותרפיה אחרים. במפגשים מושם דגש על הבעה של הרבדים והניואנסים השונים של החוויה וכן ניתנים תרגולים אשר מסייעים בהטמעת התובנות שעלו במפגש הטיפולי לזמן שבין המפגשים. תרגולים אלו כוללים ציור, שירה, ריקוד, כתיבת יומן או כל אמצעי אחר שמרגיש אותנטי ומועיל למטופל. אם החוויה הפסיכדלית התקיימה בטבע, נמצא שקיום חלק מהמפגשים בסביבה טבעית יעזור גם כן להציף תובנות ולהטמיען. בנוסף, נבחנים בתהליך סמלים, ארכיטיפים ורבדים סימבולים שעלו בחוויה המקורית, באופן דומה לעיבוד חלומות. 

אינטגרציה פסיכדלית יכולה להיות תהליך קצר-מועד, אך לעתים היא מתגלה כנקודת ההתחלה של תהליך פנימי ארוך שאין לו נקודת סיום מוחלטת. מרכז אימפולס מציע למטופליו גמישות מירבית בהגדרת היקף הליווי. מומחי אימפולס מספקים מענה משלים גם למי שמצויים כבר עתה בטיפול רגשי במקום אחר, מתוך כבוד מירבי להליך הקיים.

מרכז אימפולס לא מעודד צריכת חומרים פסיכדלים, ואנו מאמינים שיש ליטול חומרים כאלה בסביבה בטוחה וחוקית בלבד. למרבה הצער, חוויות פסיכדליות שמתרחשות בסביבה לא-בטוחה יכולות להפוך לחוויות טראומטיות ומטלטלות בפני עצמן, ואפילו עלולות לעורר משבר נפשי או פסיכוטי שנמשך הרבה מעבר לזמן ההשפעה של החומרים. במצבים כאלה, יתכן שיהיה צורך בהתערבות תרופתית כדי להקל על המטופל. 

מומחה לאינטגרציה פסיכדלית מאפשר למטופל לבטא את מלוא המורכבות והעוצמה של החוויה הפסיכדלית, על מנת לחבר בין החלקים השונים של הנפש, העבר, הרצונות, הפצעים והדפוסים הלא-מועילים, בדרך למימוש עצמי.

Journal

כתובות נוספות

לכל הכתבות
מערכת ההתקשרות בחיים ובטיפול

מערכת ההתקשרות בחיים ובטיפול

תיאוריית ההתקשרות היא תיאוריה פסיכולוגית שמסבירה כיצד מערכות יחסים מוקדמות בין תינוקות למטפלים שלהם יכולים לעצב התפתחות של מערכות יחסים ותכונות אישיות מאוחרות יותר. התיאוריה הוצגה לראשונה על ידי ג'ון בולבי בשנות ה-50 ומאז הפכה למושג משפיע בתחום הפסיכולוגיה והפסיכותרפיה.
טראומה וטיפול

טראומה וטיפול

ישראל היא מדינה שחוותה טראומה משמעותית לאורך השנים עקב אירועים היסטוריים, פוליטיים וחברתיים שונים. כתוצאה מכך, נושא הטראומה והפוסט טראומה הוא נושא חשוב בישראל, ואנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש פועלים ללא הרף לתת מענה לצרכים של אלו שנפגעו.
רב- תרבותיות בטיפול

רב- תרבותיות בטיפול

רב-תרבותיות היא מושג חשוב יותר ויותר בפסיכותרפיה. ככל שהעולם נעשה מגוון ומקושר יותר, מטפלים צריכים להיות מודעים לרקע התרבותי של הלקוחות שלהם ולדרכים שבהן תרבות יכולה להשפיע על תהליכים פסיכולוגיים. רב תרבותיות בפסיכותרפיה כוללת התחשבות ברקע התרבותי של הלקוח ושילובו בתהליך הטיפולי.
מיינדפולנס במרחב הטיפולי

מיינדפולנס במרחב הטיפולי

מיינדפולנס הפכה בשנים האחרונות לטכניקה פופולרית בפסיכותרפיה, עם ראיות הולכות וגדלות התומכות ביעילותה בטיפול במגוון מצבים נפשיים. במאמר זה נחקור מהו מיינדפולנס, כיצד ניתן להשתמש בו בפסיכותרפיה, והיתרונות שלו עבור מטופלים.
גישות טיפוליות באימפולס

גישות טיפוליות באימפולס

פסיכותרפיה מתייחסת למגוון של טכניקות וגישות המשמשות כדי לעזור לאנשים להתגבר על בעיות נפשיות ולשפר את רווחתם הכללית. ישנן מספר גישות שונות לפסיכותרפיה, שלכל אחת מהן מערכת העקרונות והטכניקות הייחודית שלה. באימפולס אנחנו מעודדים מגוון של שיטות וגישות, מתוך הכרה בכך שלאנשים שונים בתקופות חיים שונות יש צרכים שמשתנים. הראייה ההוליסטית מעודדת מגוון, כי יש בתוכנו חלקים מגוונים, שלכל אחד מהם נדרש מענה שונה.
אתיקה בטיפול

אתיקה בטיפול

פסיכותרפיה ופסיכיאטריה, כמו כל צורת טיפול רפואי, נפשי או התפתחותי, פועלת על פי עקרונות שמטרתם להבטיח את בטחונם ורווחתם של מקבלי השירות, או המטופלים בו.
אינטגרציה פסיכדלית

אינטגרציה פסיכדלית

אינטגרציה משמעותה חיבור בין החלקים השונים בנפש האדם, וכן בין הרבדים שמרכיבים את חייו.
אז איך מתחילים?

מוזמנים למלא את הטופס כאן, ולקבוע שיחה בה נכיר מעט, ונתאים לך את הטיפול הנכון עבורך.