Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

אתיקה בטיפול

אתיקה בטיפול

פסיכותרפיה ופסיכיאטריה, כמו כל צורת טיפול רפואי, נפשי או התפתחותי, פועלת על פי עקרונות שמטרתם להבטיח את בטחונם ורווחתם של מקבלי השירות, או המטופלים בו.

לעתים מגיעים לכותרות מקרים בהם מטפלים ומוסדות טיפול לא פעלו על פי עקרונות אלה וכך נחשפות בפנינו ההשלכות הכואבות והחמורות שעלולות לקרות כשאין כללי אתיקה ברורים, ואנשי מקצוע שעוזרים לשמור ולפעול על פיהם.

אתיקה בפסיכותרפיה מתייחסת לעקרונות המוסריים השולטים בפעולות והחלטות של אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש בעיסוקם. עקרונות אלו נועדו להבטיח שהמטופלים יקבלו טיפול בטוח, יעיל ומכבד את האוטונומיה שלהם.

אחד העקרונות האתיים המרכזיים בטיפול פסיכולוגי הוא הסכמה מדעת. משמעות הדבר היא כי על המטפלים להסביר את אופי הטיפול, היתרונות והסיכונים שלו וכל טיפול חלופי שעשוי להיות זמין למטופלים. לאחר מכן, על המטופלים לתת את הסכמתם לעבור טיפול, תוך הבנה מלאה של ההשלכות של החלטתם.

אנו באימפולס מנחים את המטפלים שלנו להקדיש זמן להסכמה מדעת בתחילת כל תהליך טיפולי. אנו גם מעודדים אתכם כקוראים ומטופלים לשאול את המטפלים שלכם שאלות, להבין למה אתם נכנסים, ולערוך תיאום ציפיות כשהדברים לא ברורים לכם.

סודיות היא עיקרון אתי חשוב נוסף בטיפול פסיכולוגי. על המטופלים להרגיש בנוח לחלוק את מחשבותיהם ורגשותיהם עם המטפל שלהם, בידיעה שהפרטיות שלהם תישמר. על המטפלים לשמור על סודיות כל מידע המטופל, למעט מקרים בהם קיים סיכון לפגיעה במטופל או באחרים.

עקרון אתי נוסף בטיפול פסיכולוגי הוא כשירות. על המטפלים להיות בעלי ההכשרות המתאימות על מנת לספק טיפול יעיל למטופליהם. מטפלים צריכים להיות שקופים ובהירים לגבי ההכשרה שעברו, ולהיות תחת הדרכה מקצועית באופן קבוע. כמו כן, עליהם להתעדכן במחקרים ובפיתוחים העדכניים ביותר בתחומם כדי להבטיח שהם מספקים את הטיפול הטוב ביותר האפשרי.

אנו באימפולס מעסיקים רק מטפלים שעומדים בדרישות של איגודי הפסיכותרפיה הגדולים בארץ, ובעלי ניסיון מעשי של שנתיים לפחות בבריאות הנפש. כמו כן אנו מעניקים למטפלים שלנו הכשרות, הדרכות והשתלמויות כחלק מהעבודה, על מנת לשמור על סקרנות, חדשנות ורמה מקצועית גבוהה.

לבסוף, עקרון האוטונומיה של המטופל הוא מכריע בטיפול פסיכולוגי. משמעות הדבר היא שלמטופלים יש את הזכות לקבל החלטות לגבי הטיפול והטיפול שלהם, וכי על המטפלים לכבד החלטות אלו. על המטפלים להיות מודעים גם להטיות ולערכים שלהם, ולוודא שהם לא כופים אותם על המטופלים שלהם.

דילמות אתיות יכולות להתעורר בטיפול פסיכולוגי, במיוחד כאשר יש עקרונות סותרים במשחק. לדוגמה, ייתכן שמטפל יצטרך להפר את הסודיות אם הוא סבור שמטופל נמצא בסיכון לפגוע בעצמו או באחרים. במקרים כאלה, על המטפלים לשקול בקפידה את הנזק הפוטנציאלי שנגרם כתוצאה מהפרת סודיות מול הנזק הפוטנציאלי שנגרם כתוצאה מהשמירה עליו.

כשמגיעה דילמה אתית לפתחנו כמטפלים, טוב אנחנו חלק ממרכז טיפולי. כך אפשר להתייעץ, להתלבט יחד, ולהגיע לפתרון המיטיב ביותר עבור המטוופל וסביבתו. באימפולס חשוב לנו לתת את המרחב הבטוח ביותר למטופלים שלנו, ולכן אנו משקיעים ביסודות. אנחנו נתמכים בצוות קליני מלווה, חבורה של מטפלות ותיקות ומוערכות, שחוקרות ועוסקות באתיקה ביומיום. אנחנו נעזרים ומתייעצים איתן על בסיס קבוע, ומרחיבים את הדיון על אתיקה בפסיכותרפיה כדי למנוע פגיעות עתידיות.

Journal

כתובות נוספות

לכל הכתבות
מערכת ההתקשרות בחיים ובטיפול

מערכת ההתקשרות בחיים ובטיפול

תיאוריית ההתקשרות היא תיאוריה פסיכולוגית שמסבירה כיצד מערכות יחסים מוקדמות בין תינוקות למטפלים שלהם יכולים לעצב התפתחות של מערכות יחסים ותכונות אישיות מאוחרות יותר. התיאוריה הוצגה לראשונה על ידי ג'ון בולבי בשנות ה-50 ומאז הפכה למושג משפיע בתחום הפסיכולוגיה והפסיכותרפיה.
טראומה וטיפול

טראומה וטיפול

ישראל היא מדינה שחוותה טראומה משמעותית לאורך השנים עקב אירועים היסטוריים, פוליטיים וחברתיים שונים. כתוצאה מכך, נושא הטראומה והפוסט טראומה הוא נושא חשוב בישראל, ואנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש פועלים ללא הרף לתת מענה לצרכים של אלו שנפגעו.
רב- תרבותיות בטיפול

רב- תרבותיות בטיפול

רב-תרבותיות היא מושג חשוב יותר ויותר בפסיכותרפיה. ככל שהעולם נעשה מגוון ומקושר יותר, מטפלים צריכים להיות מודעים לרקע התרבותי של הלקוחות שלהם ולדרכים שבהן תרבות יכולה להשפיע על תהליכים פסיכולוגיים. רב תרבותיות בפסיכותרפיה כוללת התחשבות ברקע התרבותי של הלקוח ושילובו בתהליך הטיפולי.
מיינדפולנס במרחב הטיפולי

מיינדפולנס במרחב הטיפולי

מיינדפולנס הפכה בשנים האחרונות לטכניקה פופולרית בפסיכותרפיה, עם ראיות הולכות וגדלות התומכות ביעילותה בטיפול במגוון מצבים נפשיים. במאמר זה נחקור מהו מיינדפולנס, כיצד ניתן להשתמש בו בפסיכותרפיה, והיתרונות שלו עבור מטופלים.
גישות טיפוליות באימפולס

גישות טיפוליות באימפולס

פסיכותרפיה מתייחסת למגוון של טכניקות וגישות המשמשות כדי לעזור לאנשים להתגבר על בעיות נפשיות ולשפר את רווחתם הכללית. ישנן מספר גישות שונות לפסיכותרפיה, שלכל אחת מהן מערכת העקרונות והטכניקות הייחודית שלה. באימפולס אנחנו מעודדים מגוון של שיטות וגישות, מתוך הכרה בכך שלאנשים שונים בתקופות חיים שונות יש צרכים שמשתנים. הראייה ההוליסטית מעודדת מגוון, כי יש בתוכנו חלקים מגוונים, שלכל אחד מהם נדרש מענה שונה.
אתיקה בטיפול

אתיקה בטיפול

פסיכותרפיה ופסיכיאטריה, כמו כל צורת טיפול רפואי, נפשי או התפתחותי, פועלת על פי עקרונות שמטרתם להבטיח את בטחונם ורווחתם של מקבלי השירות, או המטופלים בו.
אינטגרציה פסיכדלית

אינטגרציה פסיכדלית

אינטגרציה משמעותה חיבור בין החלקים השונים בנפש האדם, וכן בין הרבדים שמרכיבים את חייו.
אז איך מתחילים?

מוזמנים למלא את הטופס כאן, ולקבוע שיחה בה נכיר מעט, ונתאים לך את הטיפול הנכון עבורך.